Lahjoitettavan summan tulee olla yli 1 euron

Kilpailuhaku 2024 auki 8.1.2023 asti

Tervetuloa hakemaan 2024 FDO:n alaisia kilpailuja alla olevan kilpailuaikataulun mukaisesti!

Disco Grand Prix I:                       10.-12.11.2023
Performing Arts Grand Prix I:    9.-11.2.2024
Disco Grand Prix II:                      22.-24.3.2024
Performing Arts Grand Prix II:   5.-7.4.2024
Latino Show IKM & SM:              13.-14.4.2024
Disco IKM & SM:                           19.-21.4.2024
Performing Arts IKM & SM I:     3.-5.5.2024
Street IKM & SM:                          10.-12.5.2024
Performing Arts IKM & SM II:   17.-19.5.2024
Lapset ja Aikuiset 2&3 IKM:       7.-9.6.2024 (FDO järjestää itse)

Liitä hakemuksen mitä kilpailua haetaan, suunniteltu kilpailupaikka sekä pieni esittely hakijasta.

Lisätiedot ja hakemukset sähköpostitse kilpailujaosto.fdo(at)gmail.com viimeistään
sunnuntaina 8.1.2023.

Ohessa tarkennusta Performing Arts -lajien jakautumisesta.

Tiedote_kisahaku 2024

Terveisin
FDO ry

Performing Arts ranking ja Grand Prix 2023

Performing Arts lajeissa järjestetään vuosittain useita eri kilpailuja. Kilpailut ovat kasvattaneet suosiotaan vuosi vuodelta ja FDO on tehnyt kehitystyötä, jotta ne palvelisivat niin kilpailijoita kuin katsojia.

Tulevana vuonna (2023) karsintakilpailut muutetaan Grand Prix kilpailuiksi, joihin entinen Performing Arts soolokilpailu yhdistyy. Kaikkiin kilpailuihin ei tarvitse osallistua, mutta lopullisessa ranking-järjestyksessä otetaan huomioon jokaisen soolon/duon korkeimmat pisteet kahdesta kilpailusta.

Liitteenä tarkempaa tietoa FDO:n uudesta ranking-järjestelmästä ja esimerkkejä GP-pisteiden kartuttamisesta Performing Arts-lajeissa

FDO PA ranking järjestelmä_tiedote

Tervetuloa kilpailuihin 2023!

Osallistujat ja sijoitukset: MM latino show ja latin style, 1.-3.12., Ateena, Kreikka

MM latino show ja latin style -kilpailut pidetään 1.-3.12.2022, Ateenassa, Kreikassa.

Kilpailuissa Suomea edustavat seuraavat teokset:

MM latin show soolo aikuiset1 naiset (11 kilpailijaa):
Anni Kärkkäinen, sija 6.
Iida Olli, sija 10.-11.

MM latin show duo juniorit1 (7 duoa):
Moona Järvinen/Lisandra Sinka, sija 4.
Helmi Silvola/Minttu Eilola, sija 6.
Unna Vehmas/Selma Okkonen, sija 5.

MM latin show duo juniorit2 (6 duoa):
Aina Kääriäinen/Heta Immonen, sija 3.

MM latin show duo aikuiset1 (12 duoa):
Anni Kärkkäinen/Emma Naumanen, sija 7.-8.
Eetu Niittymäki/Saana Pellinen, sija 4.
Eevi Siermala/Emilia Isomaa, sija 6.

MM latin show pienryhmä juniorit (5 ryhmää):
CityChicks, sija 1.
CityChiquilinas, sija 4.

MM latin show pienryhmä aikuiset1 (6 ryhmää):
TeamCD Eden, sija 2.
TeamCD Variety, sija 3.

MM latin show pienryhmä aikuiset2 (2 ryhmää):
passion4dance, DNS
SixPackPlus, sija 1.

MM latin show muodostelma aikuiset1 (6 ryhmää):
CityLatinDancers, sija 4.

MM latin style cha cha soolo juniorit1 tytöt (81 kilpailijaa) :
Saara Kosonen, sija 66.-81.

MM latin style cha cha soolo juniorit2 tytöt (84 kilpailijaa):
Heta Immonen, sija 66.-73.

Aina Kääriäinen, sija 74.-84.

MM latin style cha cha soolo aikuiset2 (14 kilpailijaa):
Susanna Hirvonen, sija 8.-9.
Katri Kosonen, sija 10.-14.

MM latin style cha cha duo juniorit1 (14 duoa):
Moona Järvinen/Lisandra Sinka, sija 8.-12.
Unna Vehmas/Selma Okkonen, sija 8.-12.

MM latin style cha cha duo juniorit2 (21 duoa) :
Heta Immonen/Aina Kääriäinen, sija 18-21.

MM latin style cha cha duo aikuiset2 (4 duoa):
Katri Kosonen/Susanna Hirvonen, sija 2.

MM latin style cha cha duo aikuiset1(30 paria) :
Emilia Isomaa/Iiris Alasalmi, sija 23-24.

MM latin style jive soolo juniorit1 tytöt:(71 jr1 kilpailijaa):

Järjestelmävirheen takia kilpailevat uudestaan jr2 sooloissa alkaen 1/8:
Minttu Eilola, ei jatkoon 1/8 jr2-kierrokselta. Tarkka sijoitus tulossa.
Moona Järvinen, ei jatkoon 1/8 jr2-kierrokselta. Tarkka sijoitus tulossa.
Lisandra Sinka, ei jatkoon 1/8 jr2-kierrokselta. Tarkka sijoitus tulossa.
Helmi Silvola, ei jatkoon 1/8 jr2-kierrokselta. Tarkka sijoitus tulossa.

MM latin style jive soolo juniorit2 tytöt (79 kilpailijaa):
Heta Immonen, sija 59.-62.
Aina Kääriäinen, sija 68.-74.
Fiona Oikarinen, sija 48.-51.
Peppi Partanen, sija 59.-62.

MM latin style jive soolo aikuiset1 naiset (106 kilpailijaa):
Eveliina Sirviö, sija 88.-106.

MM latin style rumba soolo juniorit1 tytöt (78 kilpailijaa) :
Moona Järvinen, sija 20.-23.
Lisandra Sinka sija 52.-61.

MM latin style rumba soolo juniorit2 tytöt (87 kilpailijaa):
Heta Immonen, sija 68.-73.
Aina Kääriäinen, sija 74.-83.
Fiona Oikarinen. sija 56.-67.
Peppi Partanen, sija 56.-67.

MM latin style rumba soolo aikuiset1 naiset (117 kilpailijaa):
Eveliina Sirviö, sija 101.-106.

MM latin style samba soolo juniorit1 tytöt ( 71 kilpailijaa) :
Saara Kosonen, sija 61-67.

MM latin style samba soolo junorit2 tytöt (79 kilpailijaa):
Heta Immonen, sija 56.-62.
Aina Kääriäinen, sija 70.-73.

MM latin style samba soolo aikuiset2 (13 kilpailijaa):
Susanna Hirvonen, sija 6.-9.
Katri Kosonen, sija 11.-13.

MM latin style samba duo juniorit: (15 duoa):
Moona Järvinen/Lisandra Sinka, sija 8.-10.
Lilja Oikarinen/Aino Autio, sija 11.-15.
Unna Vehmas/Selma Okkonen, sija 11.-15.

MM latin style samba duo juniorit2 (20 duoa).
Heta Immonen/Aina Kääriäinen, sija 18-20.

MM latin style samba duo aikuiset2 (5 duoa):
Katri Kosonen/Susanna Hirvonen, sija 3.

MM latin style samba duo aikuiset1 (26 duoa):
Emilia Isomaa/Iiris Alasalmi, sija 24-26.

FDO ry onnittelee mitalisteja!

FDO ry toivottaa tsemppiä koko Suomen maajoukkueelle!

Osallistujat ja sijoitukset: MM nyky, 2.-4.12., Podčetrtek, Slovenia

MM nykytanssin kilpailut pidetään 2.-4.12.2022, Podcetrtekissä, Sloveniassa.

Kilpailuissa Suomea edustavat seuraavat teokset:

MM nyky soolo lapset tytöt:
Olivia Konsti
Maiju Laitinen
Melina Ylitalo

MM nyky soolo juniorit1 tytöt:
Viola Kumpuvaara
Jasmin Raivio
Maija Tynkkynen

MM nyky soolo juniorit2 tytöt:
Anina Janatuinen
Jasmin Liljeroos
Daniela Wiksten

MM nyky duo lapset:
Olivia Konsti/Cecilia Konsti
Maiju Laitinen/Sara Naarvala De Freitas

MM nyky duo juniorit1:
Olivia Ahlfors/Maija Tynkkynen
Nuppu Makkonen/Lyyli Mäkelä
Jasmin Raivio/Viola Kumpuvaara

MM nyky duo juniorit2:
Saimi Alavesa/Satu Santalahti
Salma Heikkinen/Emilia Laitinen
Jasmin Liljeroos/Camilla Tusa

MM nyky duo aikuiset1:
Anina Janatuinen/Oona Ansaharju

MM nyky pienryhmä juniorit:
Dancefina Academy
DCA Yalsa

MM nyky pienryhmä aikuiset1:
DCA Unite

MM nyky muodostelma juniorit:
DCA Junior Dancers

FDO ry toivottaa tsemppiä koko Suomen maajoukkueelle!

Urheilussa paljon hyvää – tutkimus epäasiallisesta kohtelusta

”Jokaisella on oikeus asialliseen kohteluun. On tärkeää että käsittelemme asiaa avoimesti eri tasoilla myös ennakoiden, ettei epäasiallista kohtelua tai häirintää pääsisi syntymään. FDO sitoutuu edistämään hyvää käytöstä ja rakennamme hyvinvointia yhdessä muiden toimijoiden kanssa!”
Jonna Suokas FDO ry:n puheenjohtaja
Suomen Tanssiurheiluliitto ry oli mukana SUEK:in kyselyssä ja myös osa FDO:n kilpailijoista saivat kriteerien mukaan kyselyn tänä keväänä.
Kyselyn tulokset on julkaistu ja tässä tietoa tuloksista:
Terveisin, FDO ry

Osallistujat ja sijoitukset: MM Show, 14.-19.11.2022, Zielona Góra, Puola

MM Show -kilpailut pidetään 14.-19.11.2022 Zielona Gorassa, Puolassa.

Kilpailussa Suomea edustavat seuraavat teokset:

MM Show soolo lapset tytöt (30 kilpailijaa):
Patricia Siira, sija 25.
Selma Tienvieri, sija 18.

MM Show soolo juniorit1 tytöt (26 kilpailijaa):
Lotta Leppälahti, sija 12.
Saaga Näränen, sija 19.
Stella Siira, sija 21.

MM Show soolo aikuiset1 naiset (36 kilpailijaa):
Elisabet Puolijoki, sija 29.

MM Show duo lapset (21 duoa):
Anni Goncalves/Venla Salonen, sija 20.
Patricia Siira/Minja Matikka, sija 15.

MM Show duo juniorit1 (19 duoa):
Saaga Näränen/Stella Siira, sija 13.

MM Show duo aikuiset1 naiset (17 duoa):
Elisabet Puolijoki/Eveliina Juvonen, sija 15.

MM Show pienryhmä lapset (2o ryhmää):
StepUp Mini Kids, sija 14.

MM Show pienryhmä juniorit (32 ryhmää):
Attitude Juniors, sija 9.
Razzmatazz Anilla, sija 14.

MM Show pienryhmä aikuiset2 (1 pienryhmä):
PRIME’S, sija 1.

MM Show muodostelma lapset (12 muodostelmaa):
MTO Kids, sija 12.

MM Show muodostelma juniorit (19 muodostelmaa):
MTO Academy Juniors, sija 19.

MM Show muodostelma aikuiset1 (12 muodostelmaa):
MTO Academy Dancers, sija 12.

MM Show muodostelma aikuiset2 (1 muodostelma):
PRIME’S, sija 1.

FDO ry onnittelee mitalisteja!

FDO ry toivottaa tsemppiä koko Suomen maajoukkueelle!