Lahjoitettavan summan tulee olla yli 1 euron

Finnish Dance Organization FDO ry tukee Suomen Tanssiurheiluliitto ry:n ja Suomen Olympiakomitean toimenpiteitä Ukrainan tilanteeseen liittyen!

Finnish Dance Organization FDO ry yhdistyksen tarkoituksena on tanssin avulla edistää tasa-arvoa ja suvaitsevaisuutta sekä tukea moniarvoisuutta ja kulttuurien moninaisuutta. Yhdistyksen toiminnan perusteena ovat liikunnan eettiset arvot ja urheilun reilun pelin periaatteet. FDO:n tavoite on olla epäasiallisesta kohtelusta vapaa yhdistys. Jokaista henkilöä tulee kohdella kunnioituksella taustasta riippumatta ja toisen omanarvontunnon vahingoittaminen kielenkäytöllä tai käytöksellä on kiellettyä kaikissa tilanteissa.

Näin ollen FDO ry ilmaisee huolensa ihmisten turvallisuuden puolesta ja omien sääntöjen pohjalta kannattaa Suomen Olympiakomitean sekä Suomen Tanssiurheiluliitto ry:n suositusta lykätä kaikkea toimintaa liittyen venäläisiin urheilijoihin ja toimihenkilöihin FDO:n kansallisissa kilpailuissa’.
Tässä linkki Suomen Tanssiurheilun uutiseen.

FDO jatkaa tilanteen seuraamista ja tiedottaa jäseniään.

The same statement you can find in English in the same link above.